Karate to sposób na formę i dobrą zabawę

W sobotę 4 marca w hali MOSiR przy ul. Kusocińskiego odbędzie się Otwarty Turnieju Karate Kuma-De o Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew. Z Piotrem Słabym, głównym organizatorem wydarzenia, prezesem Stowarzyszenia Mazowiecka Szkoła Walk Karate-Do Kuma-De, wicemistrzem świata i Europy w karate, rozmawia Maciej Frankowski.
Karate1
Dlaczego zdecydował się Pan na otwarcie szkoły karate w Sochaczewie?
Jako zawodnik i instruktor z wieloletnim doświadczeniem i licznymi sukcesami, chciałem stworzyć miejsce, w którym będę mógł przekazywać swoją wiedzę innym, a przede wszystkim dzieciom, które we współczesnym świecie szczególnie wymagają uwagi i dodatkowych zajęć. Miejsce, w którym dzieci znajdą sposób na uprawianie sportu, hartującego ducha i charakter i jednocześnie pomagającego poprawiać kondycję fizyczną, umiejętność skupienia się, rozładowania emocji a także wyciszenia. Miejsce, które odciągnie dzieci od gier komputerowych i niebezpieczeństw wirtualnego świata. Szkoła działa w Sochaczewie od prawie dwóch lat, natomiast filia w Izabelinie od roku. Zajęcia w obu lokalizacjach prowadzę wspólnie z Dominikiem Seroką – wielokrotnym mistrzem świata i Europy. Prowadzi on też autorski program Fitness Fight.

Czy karate to odpowiedni sport dla dzieci?
Karate uczy szacunku, cierpliwości, wytrwałości i pokory. Nawet najmłodsze dzieci, które przychodzą na treningi, wiedzą, jak ważna jest wytrwałość i cierpliwość w dążeniu do celu. Wiedzą, jak ogromne znaczenie ma szacunek do siebie samego oraz do drugiego człowieka. Te cechy przydają im się w szkole i w relacjach z rówieśnikami.

Odnoszą sukcesy w turniejach i zawodach?
Dzieci są bardzo zmotywowane do współzawodnictwa. Chętnie uczestniczą w zawodach i turniejach. Podnoszą swoje umiejętności uczestnicząc też w letnich obozach karate, na których mają okazję trenować z mistrzami z zagranicy. Otrzymują ogromne wsparcie od swoich rodziców, którzy są ich najbardziej oddanymi kibicami. Wspólne wyjazdy na zawody, niejednokrotnie całych rodzin, pozwalają im odczuwać podziw i akceptację. Przykładem może być tu 5-letnia Lenka, której starszy brat Bartek, jako pierwszy w rodzinie, zaczął ćwiczyć karate. Jego młodsza siostra przychodziła na treningi tylko popatrzeć, aż pewnego dnia stanęła na tatami i sama wykonała bezbłędnie wszystkie ćwiczenia. Dzisiaj ma już na swoim koncie liczne medale. Nasi mali zawodnicy potrafią nas bardzo zaskoczyć!

Czy 4 marca również nas zaskoczą?
Podczas zawodów konkurencja będzie bardzo duża, gdyż swój udział potwierdziło ponad 100 zawodników z klubów z całej Polski, m.in. z Kolna, Dąbrowy Górniczej i okolic Warszawy. Jestem przekonany, że nasi mali zawodnicy również zdobędą medale i puchary. Niewątpliwie będzie to dla nas wszystkich miłe spotkanie i kolejna lekcja, która musi towarzyszyć w treningach karate i życiu codziennym, ponieważ umiejętność wygrywania czy przegrywania jest ważną cechą w życiu każdego człowieka.

Podczas turnieju dzieci i młodzież będą walczyć w dwóch głównych konkurencjach: kumite i kata. Na czym one polegają?
Kumite to starcie dwóch przeciwników, walka pomiędzy dwoma zawodnikami, którzy starają się zdobyć jak największą ilość punktów trafiając przeciwnika uderzeniami i kopnięciami. Oczywiście wszystko rozgrywa się z pełną kontrolą i na bardzo rygorystycznych zasadach. Jest to bezpieczna konkurencja, jednak już dla bardziej doświadczonych adeptów wschodnich sztuk walki. W tej konkurencji zobaczymy tylko samych chłopców w przedziale wiekowym od 14 do 16 roku życia. Z kolei Kata, najprościej mówiąc, jest to walka z cieniem. Na macie spotyka się dwóch przeciwników, którzy mają do zademonstrowania sędziom i widowni ściśle określone schematy składające się z bloków, uderzeń, kopnięć, określonego tempa i pozycji. Wygrywa ten, któremu uda się najlepiej zademonstrować układ tak, jakby naprawdę z kimś walczył.
Piotr Słaby i Dominik Seroka
Czy Puchar Burmistrza to jedyne trofeum, o jakie będą walczyli zawodnicy?
Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew to główne i tytułowe trofeum turnieju. Burmistrz Piotr Osiecki objął turniej swoim patronatem, a dzięki współorganizatorowi, jakim jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, impreza odbędzie się w hali przy ulicy Kusocińskiego. Początek zawodów o godzinie 10.00. Udało nam się też szczęśliwie pozyskać sponsorów, dzięki którym każdy zawodnik będzie nagrodzony za swój trud. Głównym sponsorem wydarzenia jest marka Ford i diler AutoNobile, który ufundował puchar sponsora, o który walczyć będą starsi zawodnicy w konkurencji Kumite, a starsze zawodniczki w konkurencji Kata. Swoje wsparcie zadeklarowali też: Mars Polska, MFO, Cukiernia Lukrecja J.D. Makowscy, Firma Budowlana Polski Dom, Katro Design. Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi i zachęcamy do wspólnego dopingowania zawodników.

Turniej w sobotę 4 marca ,a gdzie i kiedy odbywają się zajęcia?
Zajęcia karate prowadzimy obecnie w dwóch lokalizacjach. W domu kultury w Izabelinie oraz w Fabryce Centrum w Sochaczewie przy ul. Poprzecznej. Treningi odbywają się w poniedziałki i piątki o godzinie 18.00. Zapisy na miejscu lub e-mailem na adres kumadesochaczew@gmail.com. Mamy też swoją sekcję karate w Przedszkolu Promyk w Sochaczewie. Niebawem maluszki też zaczną odnosić sukcesy w turniejach i zawodach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.